Tezgah Cafe: Lefkoşa Surlariçi’nin Yeni Göz Bebeği


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather

tezgah asmaaltıGittiğim ilk günden beri Lefkoşa Surlariçi’ni bıkmadan seviyorum. Özellikle çok sıcak olmayan bahar ikindilerinde yürüyüş yapmak, Müze Dostları’nda Kıbrıs köftesine doyup Özerlat’ta kahve içmek çok sevdiğim bir ritüel oldu. Misafirim geldiğinde de en kısa gezilerin bile yarım gününü mutlaka buraya ayırıyorum. Böyle sevince de bu bölgenin hak ettiği ilgi ve özenden mahrum olmasına hep çok içerledim. Gittiyseniz hak vereceksiniz; genel olarak bakımsız, eski ve dökük görüntüsü, hak ettiği kalabalıkları toplamıyor olması, ölü sokakları, ilgisizlikten muzdarip esnafının tatsızlığı ile kaderine terk edilmiş bir bölge burası. Uzun süre ara vermek zorunda kaldığım yazılarıma Surlariçi’ni bu ölüm halinden kurtarmak için elini taşın altına koyan şahane bir insanı ve mekanını daha çok insanla paylaşmak umuduyla yeniden başlıyorum: Asmaaltı Tezgah Cafe ve Buğçe Küçük.

Asmaaltı Meydanı, Büyük Han ile Kumarcılar Hanı arasında kalan bölgenin adı. Asmaaltı Bereket Fırını, bu meydanın sembolik durağı. Yani, şimdiye kadar öyleydi. Artık Asmaaltı dediğimizde akla gelen bir de Tezgah var.

Buğçe Küçük esasen Avrupa Birliği uzmanı ama benim için daha çok lezzetler üzerine düşünmeyi seven bir entelektüel ve blog yazarı. Özel sektörün boğucu çalışma alışkanlıklarından bıkınca üzerine düşündüğü ve yazdığı lezzetleri paylaşmaya karar veriyor ve ortaya Tezgah çıkıyor.

Burası, kendi tarzı olan özgün bir cafe. Geniş bir sıcak/soğuk içecek menüsü var. Kahve ile başladığınız günü demlenerek kapatmak isterseniz bira ve şarap çeşitleri de mevcut. İç mekânda Buğçe ve eşi Enver’in yaptığı hem göz hem zihin dinlendiren, özenli tasarım dikkat çekiyor. Dış mekânda ise restorasyonu yeni biten Kumarcılar Hanı ve genel olarak Surlariçi’nin tarihi atmosferi size eşlik ediyor.

tezgah asmaaltıAma bilmeniz gerek, Tezgah’ı özel yapan şeylerin başında yedikleriniz geliyor. Blogunu takip edenlerin Tezgah açılmadan önce de tanıdığı Buğçe, ne yapsa tadını tutturanlardan. Aç gelenler için bir kaç çeşit salata, adına ısrarla wrap denen dürüm ve börek bulunuyor. Eğer gittiğinizde tavuklu pay bitmemiş olursa gözünüz kapalı sipariş edin. Hem inanılmaz tadıyla hem de taze salatayla gelen büyük porsiyonuyla sizi mutlu edecektir.

tezgah asmaaltı“Bitmemiş olursa” diye eklememin sebebi Tezgah’ta fabrikasyon üretim olmaması. Buğçe her sabah kalkıyor ve o günün mevsimine, ruh durumuna, meyvesine, önemine göre lezzetler hazırlıyor. Bugün yediğiniz tatlıyı yarın da bulacağınızın garantisi yok. Bu durum, belki aynı mekânda aynı şeyi, aynı lezzette defalarca yemeye alışmış bizler için şaşırtıcı gelebilir ama buradaki lezzetler çok özgün ve “sanayi tipi” olmaktan uzak. Yapılacak en güzel şey Tezgah’ı Facebook ya da Instagram hesabından takip edip her sabah o gün neler çıkmış diye bakmak.

Tabii okuyanları tümden ipuçsuz bırakmak olmaz. Eğer denk gelirseniz denemeniz gereken neler var? Kavrulmuş kadayıflı muhallebi, mozaik, çilekli tart ve cheesecake benim favorilerim ama dediğim gibi evden 1 saat daha erken çıkamadığım için yetişip deneyemediğim çok lezzet oldu. Yiyeceklerde kullanılan malzemenin kalitesine büyük önem gösterildiği için örneğin çilek mevsimi bittikten sonra çilekli tatlı bulmanız mümkün değil. Kıbrıs mutfak kültüründe yer etmiş gül ya da süt reçeli gibi lezzetlere ise sıklıkla rastlayacaksınız.

tezgah asmaaltıBenim gibi tatlıdan daha çok tuzlulara meraklıysanız da az evvel değindiğim tavuklu pay, tam ev işi ıspanaklı börek veya kahvaltı sizin için. En olmadı serin bir Surlariçi akşamını peynir tabağı ve şarap ikilisiyle huzur içinde geçirirsiniz. Kalabalık grup halinde gidip muhabbete doymak isteyenler için de tek başına gidip gazete okurken kahve içmek isteyenler için de burası doğru adres.

Buğçe ve eşi Enver, zamanlarının çoğunda Tezgah’ın başında, konukları ile tek tek ilgileniyorlar. Bu sayede Tezgah’ta sadece huzurlu bir ortam ve güzel lezzetler değil güleryüz ve hoş bir sohbet de buluyorsunuz. Tezgah, benim yalnız da olsam özleyip gittiğim yerlerden.

Aynı donuk yüz ifadesiyle hazırlanan tekdüze lezzetlerin sunulduğu zincir mekanlardan kurtulup, yaratıcılığı hayatımıza katmak için kendimize şans tanımanın vakti geldi. Afiyet olsun.

Asmaaltı Tezgah Cafe
Cafe
Asmaaltı Meydanı, Lefkoşa
+90 533 870 01 84
H.içi: 10:00 – 00:00
Cuma-Cumartesi: 10:00 – 01:00
Asmaaltı Tezgah Cafe, Lefkoşa
  • Lezzet
  • Ortam
  • Servis
  • Fiyat-Performans
4.6

Özet

Tezgah, kendine has tarzı ve üzerinde düşünülmüş lezzetleriyle hem açlık ölenler için hem de kahve ile tatlı eşliğinde sakin zaman geçirmek isteyenlerin vazgeçilmez durağı olacak.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir