Mayıs’ta Kıbrıs’a Gelmek İçin 10 Neden


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather
Kıbrıs Girne Limanı

Kıbrıs Girne Limanı

Belki Kıbrıs’a hep yaz ortasında geliyorsunuz, belki de gelmek aklınızda ama daha harekete geçmediniz. Kıbrıs’a gelmek için yılın en güzel zamanında olduğumuza dair buyurun size 10 güzel neden:

1. Hava limonata gibi güzel

Kıbrıs’ın yaz sıcağını bilen bilir, gündüz yapabilecekleriniz oldukça sınırlıdır. Pek bilinmese de Kıbrıs kışları da oldukça soğuk olabilir, özellikle akşamları. Mayıs Kıbrıs’ta hava koşullarının en güzel olduğu aylardan biri. Gündüz denizin ve plajların tadını çıkarabilir, isterseniz sıcaktan mahvolmadan şehirlerde gezebilirsiniz. Akşam açık havanın tadını terlemeden çıkarabilirsiniz. Yaz ortasında Kıbrıs’a geldiğinizde klimasız alanlara tahammülünüz oldukça düşük olacak, bu nedenle Mayıs ayı açık kafelerin, restoranların, tarihi sokakların tadına varmak için en güzel ay.

2. Her hafta sonu başka bir festival

Otellerin, plajların ve kumarhanelerin ötesinde Kıbrıs’ta çok zengin bir kültür var. Bunu en kolay deneyimleme yolu ise festivaller. İlkbaharda Kıbrıs’ın her köyünde o köyde yetişen ürünlerle ya da diğer kültürel öğelerle ilgili festivaller olur. Bu festivallerde sahnede yerel gruplar ve halk dansı ekipleri yer alırken kurulan stantlarda şahane Kıbrıs lezzetleri oldukça uygun fiyata satılır. Magazin programlarında görülenin ötesindeki gerçek Kıbrıs’ı görmek için festivallerden iyi fırsat bulamazsınız.

Kıbrıs Lefkoşa Büyük Han

Kıbrıs Lefkoşa Büyük Han

3. Surlariçi her geçen gün güzelleşiyor

Lefkoşa’nın eski merkez

i olan Surlariçi, tarihi yapıları ve şahane sokakları ile bir bütün günü çok rahatlıkla ve keyifle geçirebileceğiniz bir bölge. Eskiden hava kararınca bilmeyeni biraz ürperten bir tenhalıkta olan bu bölge yeni barları ve kahvecileri ile her geçen gün daha çekici hale geliyor. Hazır hava da yakmıyorken Surlariçi’nin hepsi birbirinden hipster kahvecilerinde zaman geçirebilir, akşam yemeğinizi meşhur Sabor’da yedikten sonra hepsi birbirine en fazla 10 adım uzaklıkta olan barlarda kafanıza en uygun eğlenceyi arayabilirsiniz.

4. Turist akını henüz başlamadı

Yazın popüler günlerinde Kıbrıs’ın turistik bölgeleri çok kalabalık olur. Kiralık araba bulmak, trafikte huzurla hareket etmek, müzelerde sakin sakin gezmek çok zorlaşır. Oysa Mayıs’ta Kıbrıs halen sakindir. Plajlar balık istifi olmaz, turist otobüsleri trafiği zora sokmaz. Kendi ritminizde bir tatil geçirebilirsiniz.

Kıbrıs Mağusa

Kıbrıs Mağusa

5. Paranız cebinizde kalır

Henüz turist akını başlamadığı için uçak biletlerini uygun fiyata yakalayabilir; konaklama ve kiralık araba gibi meseleleri yazdan daha ucuza çözebilirsiniz.

6. Gece hayatı yazı aratmaz

Yaz aylarında öğrenciler evlerine döndüğünde Kıbrıs biraz tenhalaşır ve meydan ziyaretçilere kalır. Oysa Mayıs ayında yazlık klüplerin de açılmasıyla bütün kış beklediğimiz eğlenceli akşamları yaşamaya başlarız. Hafta sonu gelmeniz de şart değil, Çarşamba bizim için küçük Cumartesidir 🙂

Kıbrıs fırın kebabı

Kıbrıs fırın kebabı

7. Gerçek Kıbrıs lezzetleri sizi bekliyor

Kıbrıs’ın köklü ailelerinin işlettiği, yemek bitince kepenk indiren ve eşsiz lezzetler vadeden gerçek restoranları yaz aylarında kapanabilir. Mayıs’ta gelirseniz turistik seçeneklerin ötesinde Lefkoşa’da bir öğlen yemeğinde hayatınızda tadacağınız en güzel fırın kebabını ya da şeftali kebabını bulabilirsiniz.

8.Doğa halen yeşil

Yazın Kıbrıs’a gelenler, özellikle uçakları Ercan’a inerken sapsarı uçsuz bucaksız ovalarla karşılaşır. Oysa Kıbrıs’ın çok yeşil ve çekici bir doğası var. Mayıs’ta gelirseniz serin piknik alanlarında zaman geçirebilir, esintili kale doruklarından manzarayı sıcaktan diliniz dışarı çıkmadan izleyebilirsiniz. Direksiyonu Lefke tarafına çevirirseniz bahçelerde çilek toplayabilir, yenidünya yemeye doyabilir, yorulmuşken de güzel bir ağaç altında Kıbrıs kahvesi içebilirsiniz.

Kıbrıs Lefke çileği

Kıbrıs Lefke çileği

9. Yaz ortasında St. Hilarion’a kim çıkacak?

St. Hilarion kalesine tırmanıp da manzaraya hayran kalmadan Kıbrıs’ı tam görmüş sayılmazsınız. Oldukça zorlayıcı olabilen bu tırmanış parkuru yaz ortasında çekilmez, zirveye ulaştığınızda keyif yapacak haliniz kalmaz. Halbuki Mayıs’ta geldiğinizde serin bir esinti size zirveye kadar eşlik eder

Kıbrıs St Hilarion

Kıbrıs St Hilarion

10. Herkes yaz tatilini beklerken siz eşsiz bir tatil yapabilirsiniz

Ofis arkadaşlarınız planladıkları tatile gitmek için yazın tam gelmesini beklerken siz popüler deyişle “sezonu açmış” olursunuz. Kıbrıs’ta gezecekler, görecekler ve yiyecekler bitmez ama kısa bir hafta sonunda da tadı damağınızda kalacak bir deneyim yaşabilirsiniz. “Yazın da başka yere gideriz” rahatlığı ile gelin, ama yaz aylarında tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Hiç durmayın, Skyscanner‘dan en ucuz bileti bulun, AirBnB‘den güzel bir oda ayarlayın, çantanızı toplayın… Mutlaka bekliyoruz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir