Kıbrıs Yemekleri 1 (Kıbrıs’ta Ne Yenir?)


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather

Google’a Kıbrıs’ta Ne Yenir? ya da Kıbrıs Yemekleri yazdığınızda Kıbrıs’ın uçsuz bucaksız mutfak zenginliklerini özetleyen eli yüzü düzgün bir kaynak çıkmıyor ve bence bu büyük haksızlık. Herkesin mutlaka bildiği hellim ve şeftali kebabı bir yana Kıbrıs mutfağında yenmesi gerekenleri sadece isimleriyle sıralamak bile saatlerimi aldı.
Refika Birgül’ün yemek zekası da sanırım biraz Kıbrıslı olmasından geliyor. Kıbrıs mutfağı hem akdeniz hem de ortadağu kültürlerinden beslediği için çok zengin.

Bu yazıdan itibaren sizlere Kıbrıs’a geldiğinizde tadına bakmanız gerekenleri tanıtacağım, elbette bunu çok sayıda yazıya bölerek yapmam gerekecek. Unuttuğum yemekleri Kıbrıslı dostlar hatırlatırsa çok sevinirim.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs Yemekleri - Şeftali Kebabı

Kıbrıs Yemekleri – Şeftali Kebabı

Kıbrıs yemekleri denince akla ilk gelenlerden, TC’den Kıbrıs’a gelecek olanlara ilk tembihlenen yemek şeftali kebabı. Tahmin edebileceğiniz gibi şeftali meyvesiyle ilgisi yok. Adı ile ilgili en yaygın rivayet kebabı ilk yapan Ali Usta’nın kebaba Şef Ali’nin Kebabı adını vermesi ve zamanla bunun şeftali kebabı olması. Bir diğer rivayet de kebabın mangalda “şeftali” gibi kızarıyor oluşu ile ilgili. Adı nerden geliyor olursa olsun şeftali kebabı adanın en lezzetli yemeklerinden biri, ancak iyisini yemek gerekiyor. Tanıyabileceğiniz en etobur insanlardan biri olmama rağmen ilk iki denemede şeftali kebabını sevemedim. Lezzetlisini yediğimde ise bunun kebabı yapan yer ile ilgili olduğunu anladım.

Şeftali kebabı, köfteye benzeyen kıymalı bir harcın kuzu gömleğine sarılıp mangalda pişirilmesi ile yapılıyor. Bu harcı hazırlamak anladığım kadarıyla çok kolay değil, kebabın tadı hiçbir yerde birbirini tutmuyor. Yağlı yemeklerle aranız kötüyse şeftaliden büyük porsiyonlar tüketmeniz etrafındaki kuzu gömleğinden dolayı mümkün olmayabilir. Ben böyle bir problem yaşamadım, ne kadar olsa ses çıkarmadan yerim :).

En önemli mesele nerede yiyeceğiniz. Ben daha Kıbrıs’a taşınmadan TC’deki arkadaşlar bana Kıbrıs’ın meşhur kebapçısı Niazi’s’i önermişlerdi ve gerçekten yediğim en iyi şeftali kebabını orada yedim. Eziç ve Anibal de önerilen restoranlardan. Onları henüz denemedim.

Fırın Kebabı – Kleftiko – Hırsız Kebabı

Kıbrıs Yemekleri - Kleftigo

Kıbrıs Yemekleri – Kleftigo

Yukarıdaki isimlerle anılan ama sohbet içinde daima kleftiko (hatta kleftigo) denen kebabın benim için çok özel yeri var. Şeftaliyi sadece misafir gezdirirken yesem de kleftikoyu ayda bir mutlaka yerim. İnternette biraz araştırma yapınca fırında pişen kebaba da kuyuda pişen kebaba da kleftiko dendiğini öğrendim ama ben henüz kuyuda pişenine rastlamadım. Kleftigo, kuzu eti ve patatesin ağzı sıvanarak hava alması önlenmiş geleneksel fırında uzun süre pişmesi ile ortaya çıkıyor. Tabağınıza ağızda dağılan nefis et ve etin lezzetini almış olağanüstü patates geliyor (Kıbrıs’ın patatesinin tadı zaten alıştığınızın çok ötesinde). Kıbrıs’ı gezerken adım başı kleftiko pişiren bir yerle karşılaşabilirsiniz. Hatta pek çok kasabın önünde fırını var haftanın belirli günlerinde kleftiko çıkarıyorlar. Yani en iyisini bulmak için adayı çok iyi gezmek ve çok fazla yemek gerekiyor. Benim önerim ise Kıbrıs’taki ikinci evlerimden Kormacit köyündeki Yorgo Kasap Restoran. Burayı ileride detaylı olarak yazacağım.

Molehiya

Kıbrıs Yemekleri - Molehiya

Kıbrıs Yemekleri – Molehiya

Molehiya ortadoğu mutfağında çok tanınan ama TC’de bilinmeyen, Kıbrıs’ta ise oldukça yaygın bir yemek. Aynı adı taşıyan geniş yapraklı bitkinin yaprakları yazın toplanıp kurutuluyor, sonrasında da soğanla domatesle ve mutlaka kuzu yada tavuk etiyle pişiriliyor. Molehiya ekşimsi tadı olan bir bitki, kesinlikle denenmesi gereken farklı bir tat ama bunu şeftali kebabını ya da kleftikoyu bulabildiğiniz kadar rahat bulmanız mümkün değil. Lefkoşa’da ev yemeği servis eden (ve ileride ayrıca yazılarıma konuk olacak) Müze Dostları Restoran ve Nenemin Evi’nde bulabilirsiniz.

Böyle uzun uzun anlatınca bir yazıya en fazla üç yemek sığacak, belli oldu. Sizi sıkmamak için burada kesiyorum, ikinci yazıda hamur işleri ile devam edeceğim. Bu yemeklerin bulunabileceği, bildiğiniz iyi mekanları lütfen yorum kısmına ekleyin. Kimseye haksızlık etmiş olmayalım.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir