Penevet: Kıbrıs’ın En İyi Kahvaltısı 1


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather

Penevetİlk yazıma hem bana yakın hem de kesinlikle keşfedilmeyi hak eden bir yerden başlamak istedim, Güzelyurt otogarının çaprazına yaz başında açılan Penevet. Bu yazı fazlasıyla hayranlık içeriyor, baştan uyarayım ama gittiğinizde kesinlikle bana hak vereceksiniz.

Penevet Kıbrıs Türkçesinde yoğurulan ekmeklerin fırına girmeden önce bekletildiği, oyuklu fırın küreğine verilen isim. Adını buradan alan Penevet de tahmin edebileceğiniz gibi bir fırın ve kahvaltısıyla büyük fark yaratıyor. Güzelyurt içinse büyük şans.

Blog ilerledikçe göreceğiniz gibi ben evde kahvaltı etmeyi sevmiyorum, kahvaltı bence kalabalık şekilde dışarıda yenilmesi gereken bir öğün. Güzel kahvaltı için gitmeyeceğim yer yok. Penevet’i keşfedene kadar da denediğim onca yere rağmen hem otantik hem de beni tatmin edecek bir kahvaltı bulamamıştım (kahvaltı denince herkesin aklına Argonya geliyor ama bence tam bir hayal kırıklığı, ileride yazacağım). Benim için kahvaltının hem çok çeşitli ve doyurucu hem de lezzetli ve keyifli olması gerekiyor. İşte Penevet tam olarak bunun adresi.

İşletmeci Afet Hanım, kelimenin tam anlamıyla işine aşık ve neye dokunsa o lezzetli oluyor. Burada lezzeti Penevetortalamanın altında bir şeye rastlama şansınız yok. Zaten eğer bir şeyin lezzetinden memnun değilse siz isteseniz de servis etmiyor. Müşterileri olarak değil konuk olarak ağırlıyor bizleri. Kahvaltıda çakıstez (yeşil zeytin), siyah zeytin, iki çeşit mevsimine göre reçel, terayağı-bal, tahin pekmez, domates- salatalık ve kızarmış ekmek geliyor önce. Sonrasında isteğinize göre şahane kızarmış hellim ve bir yumurta çeşidi. Olay da tam bu yumurtada başlıyor, tam bir lezzet patlaması. Ben şimdiye kadar gidişlerimde patatesli, ıspanaklı ve kabak çiçekli yumurtayı denedim. Patatesli yumurta gerçekten olağanüstü, bu lezzeti Afet Hanım’a göre patatese bıçak değmemesine borçlu. Masaya sıcak gelmesi gereken her şey döküm tavalarda geliyor. Ben patatesli yumurtadan vazgeçemiyorum ama menemeni de her yiyen çok beğeniyor. Dediğim gibi, lezzetsiz bir şeyle karşılaşma şansınız pek yok.

Tabii bir de işin fırın kısmı var. Bilenler bilir Kıbrıs’ın en büyük lezzetlerinden biri zeytinli hellimli (çörek). Burada bunun da en lezzetlisini bulabilirsiniz. kahvaltının yanında mükemmel gidiyor. Sadece zeytinli ve sadece hellimli olanları da var. Tahinli çöreği de muhteşem. Çok sevmediğim için yemediğim ama lezzetinden şüphe etmediğim pilavuna ve kabaklı çörek de mevcut. Yalnız hamur işlerini denemek için erken gitmenizi tavsiye ediyorum, tükeniyor. Mesela yiyenin anlata anlata bitiremediği sandviç ekmeğini defalarca gitmeme rağmen henüz yakalayamadım.

PenevetPenevet ile ilgili esas sevdiğim nokta ise işletmesinin kendine özgülüğü. Yani burası her şubesi tıpatıp aynı cafelerden biri değil. Kahvaltıya gittiğinizde yukarıda saydıklarım mutlaka geliyor ama şanslıysanız Afet Hanım’ın o gün denemek için pişirdiği bir lezzeti de tadabilirsiniz. Servis hızlı değil, Foursquare’deki yorumları okursanız orada da yazıyor ama zaten Penevet aceleniz varken giderek harcamamanız gereken bir yer. Kahvaltıya en az iki saat ayırabileceğiniz bir gün, tercihen hoşsohbet bir arkadaşınızla gidin. Şahane limonata ve zeytinli hellimli ile başlayın zaten o esnada kahvaltı servisiniz de başlayacaktır.

Fiyat konusunda benim açımdan en ucuz kahvaltı Penevet’te çünkü Argonya ile aynı fiyata (20TL) hem miktarca hem de lezzetçe oranın çok ilerisinde bir kahvaltı sunuyor. Bu fiyata içecekler ve hamur işleri dahil değil. Penevet’i lütfen deneyin, hem bu lezzeti hem de Afet Hanım’ın güleryüzünü görün. Şanslıysanız o gün denemek için pişirilen bir lezzetle de karşılaşabilirsiniz.

Penevet
Fırın, Kahvaltı
İsmet İnönü Mahallesi
Ecevit Caddesi Nu: 121 Güzelyurt
+90 392 714 33 22
09:00 – 19:00 (Emin değilim, gitmeden arayın)

Penevet Artisan Bakery
  • Lezzet
  • Ortam
  • Servis
  • Fiyat-Performans
4.1

Özet

Yolunuz Güzelyurt’a düştüğünde güzel bir kahvaltıyla kendinizi ödüllendirmek için Penevet’e zaman ayırın.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Penevet: Kıbrıs’ın En İyi Kahvaltısı