Hürdeniz Balık Restaurant: Balığa ve Mezesine Doymak


Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather

Hürdeniz Balık RestaurantKıbrıs bir Akdeniz adası olduğundan gelenlerin çoğu balık ve deniz ürünü yeme beklentisiyle geliyor. Ben de adaya taşınmadan önce uzun uzun doyana kadar yiyeceğim kalamarların, karideslerin hayalini kurmuştum. Fakat ne yazık ki Kıbrıs (en azından kuzeyi) balığın ve deniz ürünün bol ve ucuz olduğu, beslenmenin temelini oluşturduğu bir ada değil. Balık yemek denince akla Girne’nin eski limanında yer alan ve fiyatları bakımından epey turistik kalan balıkçılar ile Niazis’in balıkçısı Lagoon geliyor. Ancak ben size şimdi fiyat/performans oranı şahane bir balık restoranı tanıtacağım: Hürdeniz!

Hürdeniz Girne’de bir balık restoranı, ben de ilk Selda’dan duymuştum ama tabii araba alana kadar gitmek kısmet olmamıştı. Şimdi ise Kıbrıs’a gelen misafirlerimi mutlaka götürdüğüm bir durak haline geldi.

Hürdeniz, benim çok sevdiğim fix menü usulüyle çalışıyor. Sadece soğuk mezeler / sıcak ve soğuk mezeler / sıcak, soğuk mezeler ve ana yemek şeklinde üç fix menüsü var. Elbette bunların haricinde çok zengin bir menüsü ve restoran girişindeki sergiden seçebileceğiniz çeşitli taze balıklar da mevcut, ama ben fix menü dışında bir şey denemedim. Mezeler Hürdeniz’in en can alıcı noktası, eğer balık mezesi seviyorsanız zevkten dört köşe olacağınızın garantisini verebilirim. Soğuk meze olarak masaya lakerda, ekşili balık, çiroz, balık pastırması, somon füme, fava, köz patlıcan, ahtapot, tahin ve salata geliyor. Ekşili balık, lakerda ve balık pastırması benim tartışmasız favorilerim, gerçekten çok lezzetliler. Sıcak mezeler olarak da kalamar tava, kalamar dolması, karides, deniz mahsüllü pilav, balık fajita ve midye geliyor.

Bu yazdıklarım arasında eksik olabilir, toplamda masaya o kadar çok çeşit geliyor ki yazmadan hatırlamanın imkânı yok. Özellikle soğuk mezelerin porsiyonları oldukça küçük görünse de menünün tamamı fazlasıyla doyurucu oluyor ve üzerine bir de balık yemek çok mümkün olmuyor ama yemek isterseniz fix menü dahilinde levrek, çipura, istavrit, tekir gibi balıklar var. En son gittiğimizde biraz açgözlülük yapıp tekir söyledik ama mezelerle o kadar doymuştuk ki, kampustaki kediler bayram etti. Bu şahane yemeğin üzerine de fırınlanmış tahin helvası ile meyve geliyor.

İçecekler bu fiyata dahil değil. Bir diğer naçizane önerim de rakı içmeyen arkadaşlarınızla gitmeyin, bütün masalar şahane mezelerle duble duble rakıları yuvarlarken insanın içine bir hüzün çöküyor. Sıcak ve soğuk mezelerin olduğu fix menü 45 lira, ana yemekli isterseniz 50 lira. Benzer bir fiyat aralığında hizmet veren Lagoon’un iki katı meze geldiğini ve gelen her mezenin (balık fajita hariç) çok lezzetli olduğunu bir kez daha söylemeliyim. Rezervasyonsuz gitmemekte fayda var, yaz mevsiminde hafta içinde bile boş masa olmuyor. Hem açık hem de kapalı oturma yeri mevcut.

 

Hürdeniz Balık Restaurant
Balık lokantası
Naci Talat Caddesi 40/C Zeytinlik, Girne
+90 392 816 12 33
H.içi: 10:00 – 00:00
H.sonu: 11:00 – 01:00
Hürdeniz Balık Restaurant, Girne
  • Lezzet
  • Ortam
  • Servis
  • Fiyat-Performans
4.4

Özet

Hürdeniz, Kıbrıs’ta balık yemek için akla ilk gelmesi gereken adreslerden. Mezeleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından başarılı, servis genelde hızlı ve güleryüzlü. Fiyat konusunda da oldukça tatmin edici.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir